Tektura jest obecnie najgrubszym dostępnym materiałem papierniczym, który powstaje poprzez sklejenie minimum dwóch warstw masy papierniczej (warstwa papiernicza to tak zwany liner). Warstw tych może być oczywiście więcej. Większa ilość warstw wpływa na zwiększenie odporności oraz sztywności tektury. Masa papiernicza natomiast pozyskiwana jest z włókien ścieru drzewnego, makulatury oraz szmat. Mieszanka ta poddawana jest obróbce termicznej oraz chemicznej. Gramatura tektury przekracza 315 g/m2. Karton natomiast jest wyrobem papierniczym o gramaturze niższej, bo od 160 do 315g/m2. Zarówno tektura jak karton to materiały, które używane są przede wszystkim do produkcji opakowań dla wielu gałęzi działalności człowieka.

Czym się różni tektura od kartonu?

Tektura jest wyrobem papierniczym posiadającym strukturę jedno lub wielowarstwową. Gramatura tektury przekracza 315 g/m2. Główne przeznaczenia tektury to przede wszystkim produkcja opakowań jednostkowych oraz zbiorczych.

Karton jest wyborem papierniczym posiadającym strukturę jedno lub wielowarstwową. Gramatura kartonu mieści się przedziale od 160 do 315g/m2. Karton wykorzystywany jest w produkcji opakowań, ale nie tylko. Wykorzystuje się go również w wytwarzaniu okładek do książek, pocztówek, teczek oraz innych materiałów biurowych.

tekstura2

Jakie są rodzaje tektur?

Tektura występuje w kilku odmianach. Podstawowy podział to tektura falista oraz tektura lita. Struktura tektury falistej zawiera od dwóch do siedmiu warstw linerów. Ważnym wyróżnikiem, który stanowi także o nazwie tej odmiany, jest falowana środkowa warstwa, tak zwany fluting. Wykorzystanie tej technologii sprawia, że arkusz tektury jest bardziej sztywny. Odmiana ta używana jest przede wszystkim do produkcji opakowań zbiorczych. Tektura falista o trzech warstwach powstaje z wykorzystania jednego z typów fal (fala B, fala C, fala E – mikrofala). Natomiast tektura złożona z większej ilości warstw (pięciu lub siedmiu) wykorzystują kombinacje typów fal.

Tektura lita (znana również pod nazwami: tektura tapicerska, tektura meblowa, tektura lita makulaturowa), powstaje w procesie 100% recyklingu makulatury. Jest to produkt w pełni ekologiczny.

Można wyróżnić jeszcze tekturę EcoFlex, która powstała w odpowiedzi na powstające potrzeby przemysłu meblowego. Produkt ten wyróżniają specyficzne właściwości, takie jak elastyczność oraz dwa promienie cięcia.

Inny podział tektury to rozróżnienie według gatunków, to jest tektura białą, brązowa (szara), techniczna oraz powlekana, jak również karbowana, ozdobna, makulaturowa oraz modelarska.

Gdzie tektura znajduje zastosowanie?

Tektura wykorzystywana jest przede wszystkim w produkcji opakowań. Materiał ten używa się głównie w przemyśle spożywczym, to jest pudełka na żywność, w gastronomii (pudełka na pizzę), cukiernictwie. Z tektury powstają również inne pudła, czy opakowania, jak na przykład opakowania zbiorcze czy jednostkowe w każdej inne gałęzi przemysłu wymagającej opakowań. Tektury używa się również w druku offsetowym oraz fleksograficznym. Tektury używa się także w introligatorstwie (tektura introligatorska).

karton

Jak powstają opakowania tekturowe?

W produkcji opakowań tekturowych wykorzystywana jest głównie tektura falista. Wybór ten podyktowany jest cechami materiału: sztywność oraz wytrzymałość. Opakowania projektowane są przez grafików, realizacja natomiast obywa się z wykorzystaniem specjalistycznej maszynerii. Wykonanie opakowania wymaga odpowiedniego przycięcia tektury oraz złożenia jej. Często składanie pudeł wykonywane jest również przez maszyny, choć wiele z projektów wciąż wymaga ludzkiej ręki.

Pudełka kartonowe – gdzie się je wykorzystuje?

Produkcja kartonów zaczyna się od projektu grafików. Dla towarów, które są jedynie w kartonach transportowane, karton posiada bardzo prosty projekt. Jeżeli kartony, a ściślej mówiąc pudełka przeznaczone są do pakowania towarów, z którymi klient będzie miał bezpośrednią styczność, wtedy też projekt jest bardziej zaawansowany i dedykowany produktom. Bardzo często stosowana jest metoda kaszerowania, to jest nałożenie na karton dodatkowej warstwy umożliwiającej zaawansowany wydruk. Warstwa ta uodparnia karton na wilgoć. Przygotowany przez grafików projekt jest przesyłany do realizacji, a więc wycinany przez specjalistyczne maszyny oraz składany do wymaganego kształtu.

Pudełka kartonowe wykorzystywane są w wielu gałęziach ludzkiej działalności. Można powiedzieć, że są one wręcz niezbędne człowiekowi. Kartonów używa się w magazynach (kartony paletowe, kontenery, nadstawki do eksportu oraz przechowywania i transportowania ciężkich produktów itp.), oraz w każdej dziedzinie przemysłu do przechowywania i transportowania towarów. Pudełka kartonowe, które będą miały bezpośredni kontakt z klientem, posiadają dedykowany kształt oraz nadruk. Powszechnie wykorzystuje się pudła kartonowe w przeprowadzkach czy składowaniu dóbr w domach.

Kartony są również niezbędne na poczcie oraz w biurach (kartony pocztowe, pudła archiwizacyjne, pudełka na dokumenty). Pudełka kartonowe idealnie nadają się na prezent. Istnieje bardzo szeroka gama takich produktów, jak pudełka ozdobne. Szerokie zastosowanie kartonów warunkuje bardzo duży popyt na tego typu opakowania.

pudełka kartonowe2

Zalety opakowań tekturowych i kartonowych

Wykorzystanie opakowań tekturowych i kartonowych oraz ich popularność to efekt wielu zalet w ich stosowaniu. Przede wszystkim tektura i karton to doskonała alternatywa dla innych tworzyw, z których produkowane są opakowania. Jest to też zdecydowanie najkorzystniejsza ekonomicznie opcja.

Materiał jakim jest tektura idealnie sprawdza się w produkcji opakowań zbiorczych, ale także do sprzedaży detalicznej, to jest opakowań jednostkowych. Na tym materiale można wykonywać także dowolne wydruki, co idealnie sprawdza się w marketingu i sprzedaży detalicznej. Opakowania z nadrukiem wykorzystuje niemal każda gałąź handlu.

Pudła i pudełka wykonane z tektury można bez problemu składać i rozkładać, co nie jest możliwe przy stosowaniu na przykład opakowań plastikowych. Niewykorzystywane pudła tekturowe mogą zostać złożone i bezpiecznie składowane bez zajmowania przestrzeni.

Opakowania wykonane z tektury i kartonu są wytrzymałe oraz zapewniają bezpieczeństwo przechowywanym czy transportowanym produktom. Towary wymagające większej delikatności zabezpiecza się dodatkowo specjalnymi tekturowymi narożnikami lub styropianem.

Wielką zaletą wykorzystywania opakowań tekturowych i kartonowych w przemyśle spożywczym, cukierniczym oraz gastronomii jest fakt, iż opakowania te umożliwiają zachowanie przez potrawy swoich walorów smakowych i zapachowych. Opakowania z tektury i kartonu zapewniają bezpieczeństwo transportu oraz zachowanie smaków i zapachów. Karton wykorzystywany jest również w transporcie napoi, głownie alkoholowych (wina).

Pudełka i opakowania wykonane z tektury i kartonu to produkt ekologiczny. Poddają się one 100% recyklingowi, co zapobiega wytwarzaniu dodatkowych odpadów. Do tego tektura w pełni ulega biodegradacji i jest nieszkodliwa dla środowiska.

Jak powstaje tektura i karton?
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (10 - liczba głosów, ocena: 5,00 z 5)
Loading...